Thursday, May 31, 2018

Me oleme tolm


lõunapaus
See raamat kuulub nüüd sedasorti lasteraamatute hulka, kus täiskasvanu isegi ootab õhtut või hetke, et raamatut lapsele edasi lugeda. see on ka sedasorti raamat, kust leiab endale midagi igas vanuses lugeja. see on väikeste inimeste Maailma otsas. tuttav ja kindla peale Kivirähk.
kui Kaka ja kevad oli minu arvates veel Täheke, justkui eelsoojendus ja käe lahti mängimine, siis Oskar ja Tilda on juba soe ja haarav kontsert. Oskarile jääb Tilda minu arvates siiski alla. Oskar on lõpuni tervik ja sujuv, aga Tilda saab otsa kuidagi liiga järsku ja pisut rabedalt .... kiirustades? või on asi sellest, et lehekülje pealt saab Tildast lihtsalt puhtakujuline lasteraamat ja muinasjutt, mis täiskasvanule enam sedavõrd huvi ei paku. ma ei kujuta ette, kuidas lapsed seda vastu võtavad, sest mina lugesin raamatut esimese hooga vaid iseendale. Suveplikale pole veel jõudnud.

natuke meenutas ta mulle ka Muumitrolle, kus kõik tegelased on elus sageli ettetulevad väga erinevad inimtüübid. mitte midagi juhuslikku.

veel (virtuaal)reaalset elu ennast, see tõi leheküljeti meelde näiteks Ritsiku loodusvaatlused (lk 55-56) ja VVN-i "aga praegu ma ei kavatsegi oodata ja kannatada. Tahan õue minna ja lähengi!", muidugi Tarakani Tilda ning samuti mummulise Herzimuide, seoses mummudega, siis täiesti omaette ooper ses raamatus on illlustratsioonid, lihtsalt i-me-li-sed. täp(p)selt minu maitse!
vaadake vaid:

raamatu Tilda
MOT
armastus
jooksuga (üks mu lemmik pilte)
raamatu ostsin muide koos autori ja illustraatori autogrammidega. nööp paluti peale valida. põnev, kui veel põhjust ei tea.
ma ei tea, kas see käib igas poes nii. ju ikka. aga armsalt soe ja mänguline.


ning lõpetuseks, kui mingil segastel põhjustel olen aina enam hakanud kunstielamusi hindama emotsioonitult pragmaatilises stiilis, siis selle raamatu puhul tuleb tõdeda, et mitte sendiski polnud kahju. ajaga tuleb seda aina harvem ette. kurb tõsiasi, kahtlustan, et vanus ja kogemused või midagi sinnakanti, kuid üha keerulisem on mind millegagi üllatada või jalust rabada. see on fakt.

soovitan.

1 comment:

Tilda said...

Ma pole veel raamatut näinud. Aga huvi on suur. Nüüd muidugi sedapidi ka, et kas tunneks ära koha, kus mind tunti.
:)