Friday, January 19, 2018

Kuul(a)sin pealt


möödunud sügisene mänguväljaku-isade outfit
Kiigutasin Pääsut, kui üks ema meist paari sammu kaugusel olevasse lliivakasti oma lapse maha potsatas, ise samal ajal telefoniga rääkides. kedagi teist sel hetkel polnud, mina seisin ja kiigutasin ning paratamatult, ma kuulsin.

naine oli mehega kokku leppinud, et lähevad täna õhtul kahekesi välja, et nii kaua pole ju kuskil kahekesi käinud. otsis hoidja, aga läks siis mehega eile õhtul tülli. lõpuks oli tüli naise sõnul justkui lahenenud/lahustunud. naine oli püüdnud mehele selgitada, et ega ta siis üksi enda pärast, kui nad leiavad aega ka ainult teineteisele, siis on ka nende omavaheline suhe parem ja nii on kõigil parem, ka lapsel. aga kui ta mehelt igaks juhuks lõpetuseks üle küsis, kas homme siis läheme?, vastanud mees, eks vaata kuidas sa käitud.
ning tüli eskaleerunud uue hooga. mis mõttes ta ütleb, et vaatame, kuidas sa käitud?, jagas naine uut hoogu saades oma nördimust.

appi, kuidas mu sees kõik kokku tõmbas. kuidas ma tean seda tunnet, seda jõuetust ning ahastust. sa annad endast parima, mõtled, hoolid, lepid kokku, leiad hoidja ja ootad, nii väga ootad ning siis nätaki, kõik vastu taevast. ning miks enamasti just mehed niimoodi käituvad ning naisi selliste sõnade ja üleolekuga karistavad? seda enam ajal, kui naine on ühes haavatavamas ning kaitsetumas olukorras elus üldse, ehk nende väikese lapsega kodune?

mis mõttes tõesti? mitte kunagi. mitte kunagi ei tohiks üks täiskasvanu teisele vastata, vaatame, kuidas sa käitud. ma mõistan, et teinekord võib mõne tüli käigus tekkida tunne, et milleks minna, aga fuck off, mis inimene sa oled, kui selline alandamine sulle naudingut ja rahulolu pakub. fine, sa oled vihane, oled ärritunud, arusaadav. aga hoia oma lähedast ning anna talle ka selles olukorras võimalus võrdseks jääda. jäta talle tema väärikus, tema olemasolu ning vasta ausalt, et anna andeks, aga praegu peale sellist tüli /ütlemist on küll hetkel tunne, kas suudaksin sulle ikka homme õhtul parim kaaslane olla. või midagi sarnast. kui selleks siis veel tõesti põhjust ja vajadust leidub.

aga.

jälle ma ei teinud midagi, kuigi oleksin pidanud. oleksin pidanud selle naise juurde astuma ja ütlema, et kuul(a)sin pealt ja tal on õigus, mis iganes, tüli või mitte, aga mitte kunagi ei tohiks üks täiskavanu öelda teisele, vaatame, kuidas sa käitud.
ja ei midagi rohkemat.